Абебе Бикила био је истакнути олимпијски шампион у маратону из Етиопије Тхис
Спортиста

Абебе Бикила био је познати олимпијски шампион у маратону који је учествовао на 15 маратона, освојивши их 12. Његови успеси и победе учинили су га једним од највећих маратонаца на свету. Такође је први човек који је два пута освојио Олимпијски маратон и први црнац из Етиопије који је освојио медаљу са Олимпијских игара. Такође је учествовао у Међународним параплегичким играма у Норвешкој као параплегичар, након што се суочио са саобраћајном несрећом. Прича о његовом животу била је извор инспирације за многе људе.

Детињство и рани живот

Абебе Бикила, рођена у сиромашној породици, био је син пастира и одрастао је у селу званом Јато.

Да би издржавао породицу, млади Бикила придружио се царском тјелохранитељу етиопског цара Хаиле Селассие.

Његов живот се окренуо када је шведски тренер, Онни Нисканен препознао Бикилин атлетски таленат кад је послан у владин камп.

Абебе Бикила почео се припремати за Олимпијске игре када је имао 24 године.

Каријера

1958. године Бикила је ушао у такмичење у маратону Државног првенства оружаних снага, побиједио га и квалификовао се за улазак у Рим на Олимпијске игре 1960. године.

Боси ногу Бикила је победио на олимпијском маратону за 2 сата, 15 минута и 16,2 секунде, чиме је своју земљу учинио поносном.

1964. учествовао је на олимпијским играма у Јапану, иако се није опоравио од операције упала слијепог цријева, и освојио медаљу за своју земљу, поставивши свјетски рекорд као први човјек који је освојио двоструки олимпијски маратон.

Након саобраћајне несреће 1969. године, Бикила је постао четвороношљив, али љубав према спорту није угасила.

Као параплегичар спортиста, такмичио се на Међународним параплегичким играма у Норвешкој и многим другим таквим догађајима.

Награде и достигнућа

Абебе Бикила био је први Африканац који је освојио златну медаљу на олимпијском маратону и познат је као први спортиста који је освојио двије златне олимпијске медаље у маратону.

У свом животу учествовао је на петнаест маратона, укључујући олимпијске игре и етиопске маратоне.

Златна олимпијска медаља на Олимпијским играма 1960. у Риму.

Друга златна олимпијска медаља на Олимпијским играма 1964. у Токију.

Победник је многих других маратона, укључујући маратон у Косицама, Зараузу, Јужној Кореји, Отсу и маратон на 20 000 метара у Копенхагену.

Лични живот и наслеђе

Бикила је била удата за Иевубдар са којим је имала четворо деце.

Абебе Бикила је парализован након саобраћајне несреће 1969. године.

Лечио се осам месеци у болници Стоке Мандевилле у Енглеској, пре него што се вратио.

Након ове несреће није могао да учествује у маратону, али љубав према спорту није замрла.

Наставио је да учествује у играма укључујући Параплегичко такмичење у Енглеској и Међународне параплегичне игре у Норвешкој, упркос лошем физичком стању.

Његова воља учинила га је великим олимпијским јунаком, као и инспирацијом за своју земљу и остатак света.

Абебе Бикила преминуо је 25. октобра 1973, услед компликација у саобраћајној несрећи из 1969. године, које су такође изазвале паралелно церебрално крварење.

Као почаст Абебе Бикили, Сирај Гена је трчао босих ногу за последњих три стотине метара Абебе Бикилове олимпијске трке 2010. године и освојио исту.

Основну сеоску школу Иаиа Абебе Бикила основала је заједница Мендида, а стадион је назван у његову част у Адис Абеби.