Вијендер Сингх је индијски професионални боксер и такође први индијски боксер који је освојио Олимпијске игре
Спортиста

Вијендер Сингх је индијски професионални боксер. Он је први индијски боксер који је икада освојио медаљу на Олимпијским играма. Синг је рођен у сиромашној породици у селу у држави Хариана у Индији, али пре него што је постао љубитељ бокса и по узору на старијег брата почео је озбиљно да узима бокс. Синг је производ сада већ чувеног Бхивани боксерског клуба смештеног у Бхиванију и један је од најславнијих чланова клуба. У средиште позорности дошао је након што је похвално наступио на јуниорском нивоу, а сениорска каријера је започела прилично рано када је освојио златну медаљу на Афро-азијским играма. Касније је Сингх освојио медаље на играма Цоммонвеалтх-а, одржаним у Мелбоурну и пратио га најбољим постигнућем у каријери, када је освојио олимпијску бронзу у средњој категорији на Олимпијским играма у Пекингу. У јуну 2015. године, Вијендер Сингх постао је професионалац чиме је окончао своју аматерску каријеру јер је потписао вишегодишњи уговор са Куеенсберри Промотионс-ом.

Врх

Каријера

2003. година му је била преломна што се тиче његове каријере, будући да је Сингх постао свеукупни индијски боксерски шампион, а касније те године, он је постао истакнут након што је освојио златну медаљу на Афро-азијским играма одржаним у Хајдерабаду у Индији. Следеће године је на Олимпијади у Атини представљао Индију у категорији тешке категорије, али је био избачен у почетним рундама.

На играма Цоммонвеалтх 2006 одржаних у Мелбоурнеу у Аустралији, Синг је стигао до финала у својој категорији, али није могао да победи у игри и на крају је освојио бронзану медаљу. Исте године освојио је и бронзану медаљу на Азијским играма које су одржане у Дохи, али током тог турнира учествовао је у категорији средње тежине.

Синг је отишао у Немачку да тренира за Олимпијске игре у Пекингу 2008. године, а пре великог догађаја одржао се добро на председничком турниру у боксу. На Олимпијским играма у Пекингу, Синг је учествовао у категорији средње тежине и поделио бронзану медаљу. У том процесу, постао је први боксер из Индије који је освојио олимпијску медаљу. Годину дана након своје олимпијске победе, Синг је освојио још једну бронзану медаљу на Светском првенству у аматерском боксу, а касније те године постао је број један на ранг листи Међународне боксерске асоцијације.

Вијендер Сингх освојио је златну медаљу на првенству бокса у Цоммонвеалтх-у одржаној 2010. године у Нев Делхију. На играма Цоммонвеалтха које су исте године одржане у Нев Делхију, Сингх је изгубио у полуфиналу под контроверзним околностима када су му била одузета 4 бода због фаулова да би изгубио 3-4. На крају је освојио бронзану медаљу. Међутим, на Азијским играма није било полемике јер је освојио златну медаљу у средњој категорији.

На Олимпијским играма у Лондону 2012. године, Вијендер Сингх је стигао до четвртфинала, али није могао да освоји ниједну медаљу. Две године касније, Синг је освојио сребрну медаљу на играма Цоммонвеалтх у Гласгову у Шкотској. Исте године се појавио у хиндском филму под називом „Фугли“, али није био успех.

Синг је постао први индијски боксер који је постао професионалац у јуну 2015. године и 10. октобра је водио прву професионалну борбу против Британца Сонниа Вхитинга, кога је нокаутирао. Сингх је водио још две професионалне борбе исте године, нокаутима, да би имао стопостотни рекорд.

Награде и достигнућа

Сингх је награђен наградом Рајив Гандхи Кхел Ратна 2009. године. То је највећа спортска част коју додјељује Савез Индије.

Сингх је 2010. добио награду Падма Схри.

Он је први индијски боксер који је освојио медаљу на Олимпијским играма.

Он је први индијски боксер који је постао професионални. Професионалац је неко ко као појединац учествује у приватним боксерским такмичењима.